Najem długoterminowy pojazdu – alternatywa dla leasingu lub kredytu.
Większość z nas kupowała już auto lub się do tego przymierza. Z reguły to duży zakup i duża odpowiedzialność, zwłaszcza jeśli nie tylko Ty będziesz je użytkował. Wybieranie samochodu jest przeważnie emocjonujące. Niektórych przechodzą ciarki na myśl o wybraniu tego jedynego z setek możliwości, a inni są podekscytowani poszukiwaniami i przeglądają tysiące ofert. Następnie gdy masz już upatrzony wymarzony model to z reguły wtedy zaczyna się omawianie z rodziną jaki samochód jest potrzebny. Zabawa zaczyna się od nowa i kończy gdzieś w okolicach wyboru koloru.
Nierzadko okazuje się, że oczekiwania są zupełnie rozbieżne. Wtedy z pomocą przychodzą przyjaciele i znajomi ze swoimi historiami i dobrymi radami.
Każdy z nich chętnie opowie, którym autem dokąd dojechał, w jak trudnych warunkach świetnie sobie radził i jakie problemy nagle się pojawiły. Usłyszysz historie o “niezniszczalności”, o tym jak bardzo to auto było niezawodne. Bywa też tak, że dowiesz się, że model, który sobie właśnie upatrzyłeś jest zupełnie nietrafiony, wręcz obarczony dużym ryzykiem związanym z eksploatacją – słowem non stop coś się psuje…
Wybór jest trudny i niełatwo się z niego wycofać po zakupie. Autko zostaje z tobą, dopóki go nie sprzedasz lub nie spłacisz. No właśnie, kredyty i leasingi… i dodatkowe koszty kredytów i leasingów. I jeszcze koszty samego użytkowania samochodu, tj.: ubezpieczenie, serwis i części. Robi się drogo i zaczynasz się zastanawiać czy warto kupować nowy samochód, którego wartość spada już od pierwszego dnia użytkowania , a spłacić trzeba przecież tyle ile kosztowało plus koszty operacyjne.
Ale w końcu wszystko się układa i samochód jest twój. Cieszysz się samochodem, mijają miesiące, szybko mija kilka lat i zaczynasz zastanawiać się nad zmianą auta. Bo to już pięciolatek, bo powiększyła się rodzina, bo nie robisz już długich tras i np. potrzebujesz auta dobrego do miasta. Powodów zawsze jest dużo, choć tak naprawdę wystarczy jakikolwiek. I zaczyna się kolejny problem… Jak długo będziesz szukał kupca? Czy uda ci się sprzedać korzystnie lub chociaż za wiele nie stracić? I czy potem wystarczy na zakup kolejnego czy znowu trzeba będzie kupować na spółkę z bankiem?
Ot, powyższe rozterki wszyscy dobrze znamy!
A gdyby tak zjeść ciastko i mieć ciastko? – Czyli najem długoterminowy
Świetnym rozwiązaniem jest długoterminowy najem aut.
Okres najmu zależy od umowy jaką podpiszesz z firmą najmującą samochody. Oferta jest bardzo bogata i dostępne są umowy na okres od 12 miesięcy do 5 lat. Bez kupowania masz do dyspozycji nowe auto, często z dodatkowym pakietem. Firmy wynajmujące oferują pełny serwis, opony oraz ubezpieczenie wraz z Assistance. Przyjemnym dodatkiem jest karta paliwowa. A w razie przykrych zdarzeń zapewniają auto zastępcze i likwidację szkód komunikacyjnych i mechanicznych.
Takie oferty najmu długoterminowego można znaleźć w Internecie, nie musisz nawet kontaktować się z żadnym bankiem.
Natomiast po twojej stronie jest comiesięczna opłata, która, co ważne dla ciebie, nie zmieni się przez cały okres trwania umowy. Kiedy twoja umowa się skończy możesz ją przedłużyć, oddać pojazd lub wynająć zupełnie nowe auto w takim samym lub podobnym abonamencie. W ten sposób możesz nie tylko przetestować samochody, sprawdzić czy przy dłuższej jeździe to jest właśnie to czego szukałeś. Korzystasz z auta swobodnie, jeździsz do pracy, obierasz dzieci ze szkoły, pakujesz walizki i ruszacie na wakacje. Jesteś jedynym użytkownikiem i w przeciwieństwie do wynajmu na minuty nie musisz szukać zaparkowanego gdzieś auta z car sharingu. Nie musisz wciąż poprawiać fotela kierowcy, lusterek i ustawiać klimatyzacji. Twój wynajęty, a raczej najęty samochód czeka na ciebie w garażu, na podjeździe czy gdziekolwiek zaparkowałeś.
Opłata za najem jest oczywiście uzależniona od marki i klasy samochodu. Wiadomo, że za samochody klasy premium zapłacimy więcej. Dodatkowo na opłatę wpływ ma nasz planowany roczny przebieg. W umowie z góry określony jest limit przejechanych kilometrów, więc warto to przemyśleć wcześniej. Natomiast cała miesięczna opłata zwykle nie przekracza lub jest zbliżona do raty kredytu jaki musielibyśmy wziąć na poczet zakupu. Po przeliczeniu kosztów miesięcznych wynajmu może okazać się to korzystniejsze finansowo. Pamiętaj, że nie dotyczy cię sprawa utraty wartości auta, to nie twój problem. Nie dokładasz do serwisu i nie kupujesz opon co kilka sezonów. I atrakcyjna jest możliwość częstego zmieniania aut na nowe. Możesz tym poprawić wizerunek swój i swojej firmy.
Może nawet usłyszysz za plecami, że powodzi ci się tak, że zmienisz samochody jak rękawiczki to możesz być dumny z oszczędności jakie przy tym robisz. Poza tym przyjemność i możliwość przetestowania na spokojnie samochodów jest nieoceniona.
A jeśli przywiążesz się do któregoś wyjątkowo mocno pamiętaj, że najemcy przysługuje prawo pierwszeństwa przy ewentualnym wykupie auta. Możesz liczyć wtedy na całkiem korzystne warunki. Praktycznie jednak banki, które w większości finansują zakup takich samochodów, chętniej zatrzymują je dla siebie.
Podsumowując
Zalety najmu:
1. Mimo że nie jest się właścicielem samochodu, to można z niego korzystać bez większych ograniczeń.
2. Nie martwimy się utratą wartości pojazdu.
3. Co parę lat wydając miesięcznie tą samą lub podobną kwotę pieniędzy, możemy nająć zupełnie nowy samochód.
4. Serwis, opony i ubezpieczenie często jest zawarte w kwocie najmu.
Wady najmu:
1. Powinniśmy się trzymać rocznego limitu kilometrów, który jest zawarty w umowie (np. 20000 km/rok). Jeśli go przekroczymy, prawdopodobnie będziemy musieli dopłacić.
2. Zużycie takiego samochodu powinno być normatywne, tzn. starajmy się go za bardzo nie porysować, nie zniszczyć tapicerki, itp. Wiadomo, że wypadki się zdarzają i od pokrycia szkód jest AC, ale jeżeli ekspertyza wykaże, że po prostu nie dbaliśmy o samochód, to prawdopodobnie będziemy musieli się dołożyć do kosztów naprawy.
3. Aktualnie na rynku jest stosunkowo mało ofert dla osób fizycznych – najem jest raczej dla firm. Niemniej, najem robi się na tyle popularny, że pewnie i dla osób fizycznych będzie coraz więcej ciekawych ofert.
Komentarze