Historycznym szlakiem na dwóch kółkach
Gmina Tuszów Narodowy jest miejscem szczególnie urokliwym. Zapraszamy do przemierzenia jej szlaków rowerowych i podziwiania wszystkich pięknych zakątków.
Trasa rozpoczyna się w centrum Tuszowa Narodowego od domu, w którym 20 maja 1881 roku urodził się generał Wł. E. Sikorski. Budynek wybudowano w 1869 roku z przeznaczeniem na szkołę i mieszkanie dla nauczyciela. Obecnie jest siedzibą Gminnej Biblioteki Publicznej i funkcjonującego pod jej patronatem Centrum Pamięci Generała. Przed budynkiem znajduje się popiersie generała symbolizujące, że wielki człowiek wyszedł z wiejskiej skromnej chaty.
Następnie udajemy się drogą powiatową do Grochowego I. Po przejechaniu około 1,5 km docieramy do Gminnego Ośrodka Kultury, w którym mieści się Izba Kultury Materialnej. W ramach swojej działalności GOK organizuje imprezy kulturalno-rozrywkowe, rekreacyjne, wystawy i warsztaty rękodzieła. Dalej podążamy do Grochowego II.
Po około 2 km skręcamy z drogi powiatowej w lewo i drogą gminną przejeżdżamy do Dębiaków, gdzie w budynku byłej szkoły podstawowej funkcjonuje Dzienny Dom Opieki dla Seniorów. W pobliżu znajduje się najwyższe wzniesienie w gminie, tzw. Trelańska Góra – taras widokowy z możliwością zjazdu saneczkowego w okresie zimowym. Obok budynku byłej szkoły skręcamy w lewo i dalej drogą powiatową dojeżdżamy do XIX-wiecznego młyna wodnego na rzece Babulówka .
Po około 50 m dojeżdżamy do Sarnowa – dawnej kolonii niemieckiej, w której zachowała się specyficzna XIX-wieczna zabudowa. Po drodze możemy zwiedzić cmentarz ewangelicki z XIX wieku, dalej dojeżdżamy do zabytkowego kościoła modrzewiowego wybudowanego w 1833 roku jako zbór protestancki.
Jadąc dalej dojeżdżamy do Czajkowej. Po około 1,5 km mijamy figurę Chrystusa przy skrzyżowaniu i jadąc prosto trafiamy do urokliwego zakątka leśnego z kapliczką św. Huberta, patrona myśliwych.
Po drodze mijamy stare dęby szypułkowe (pomniki przyrody) obok leśniczówki, wybudowanej na styl dworku. W lasach tych znajdowały schronienie odziały partyzanckie Wojciecha Lisa, zamordowanego po wojnie przez UB. Po powrocie do drogi głównej powiatowej, jadąc dalej w kierunku Jaślan dojeżdżamy do mostu na rzece Babulówka.
Jadąc prosto docieramy do Jaślan, gdzie znajduje się zabytkowy neogotycki kościół z 1904 roku oraz symboliczna Góra Świętej Anny, wg legendy usypana na grobie chana tatarskiego.
Z Jaślan możemy wrócić do Czajkowej i przez Grochowe powracamy do Tuszowa Narodowego. Tu udajemy się spod domu urodzenia generała w kierunku kościoła, który został przerobiony w 1902 roku z budynku spichlerza na świątynię. W kościele znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.
Następnie drogą gminną udajemy się do Malinia, gdzie znajduje się dworek Tarnowskich wybudowany na początku XX wieku. Pisze o nim Aleksander Małachowski w książce „Żyłem szczęśliwie”.
Dworek ten dawał schronienie wielu osobom w czasie wojny w tym A. Małachowskiemu. Jego ostatnia właścicielka Irena Tarnowska-Mycielska współorganizowała pomoc dla więźniów obozu niemieckiego w Pustkowie. Powstała tam tajna organizacja „Tarcza”, która miała na celu zbieranie podatków wśród ziemiaństwa, na potrzeby Armii Krajowej. Ponadto w pobliżu dworku znajduje się kapliczka wotum. Została ona wybudowana przez mieszkańców na pamiątkę cudownego ocalenia mieszkańców Malinia przed zbiorową egzekucją 2 sierpnia 1944 roku. Jest to ostatni punkt do zwiedzania w czasie wycieczki trasą gen. Wł. E. Sikorskiego. Zapraszamy!
https://www.tuszownarodowy.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=1&strona=1
Komentarze